Ne zaboravi Like and Share

srijeda, 19. kolovoza 2015.

Krušina – Krkavina

Opis biljke: Krušina je drvoliki šib, visok 3-6 m. Kod nas je dosta ima po vlažnim šumama, po lugovima, pored rijeka i potoka. Mjestimično se javlja u znatnoj količini pored Dunava i drugih naših rijeka u nizinskim šumama, najviše po riječnim otocima. Cvjetovi su sitni, neugledni i bijelo-zelenkasti. Cvjeta u maju i junu. Plodovi su okrugli, oko 7 mm u prečniku, najprije zeleni, pa crveni i najzad crni. Kora je glatka i sjajna, crnkasta ili sivo-mrka i karakteristično ukrašena mnogobrojnim vodoravnim, svijetlim, bjeličastim lenticelama.
Stanište: Krušina se vrlo lako gaji, najbrže i najjednostavnije vegetativnim putem, mladicama, mladim grančicama, slično zovi, vrbi i jablanu. Zemlja uvijek treba da bude vlažna. Naša riječna ostrva su najbolja mjesta za razmnožavanje i gajenje krušine.
Ljekoviti dio biljke: Kora se skida s mladih stabala i debljih grana krajem zime i početkom proljeća prije nego što krušina dobije list i odmah se suši. Isjeku se u vrpce dugačke oko 30 cm i ljušte.
Ljekovito djelovanje: Frangula se daje u obliku tečnog ili suhog ekstrakta ili dekokta (5 do 25 g na pola litra vode) kao pouzdan laksans, naročito protiv kroničnog zatvora. Njen ukus je manje neprijatan od puršijane, zbog čega je bolesnici rade uzimaju. Spremaju se čajevi za bol u predjelu srca uslijed nagomilavanja zraka u želucu ili crijevima, izostale menstruacije i protiv kroničnog zatvora.

narodnilijek.com
Ne zaboravi Like and Share