Ne zaboravi Like and Share

srijeda, 19. kolovoza 2015.

,

Gavez – Konjski rep kao lijek

Opis biljke: Gavez ima sočnu, grubo dlakavu stabljiku visine 20 do 100 cm. Višegodišnji korijen gaveza raste vrlo duboko u zemlji. Debeo je, razgranat, vretenast i sočan. Izvana je tamnosmeđe do crnkaste boje, a iznutra bijele do svijetložute boje. Donji listovi su veliki s peteljkom, dugoljasti i grubo dlakavi. Listovi na stabljici su naizmjenično poredani i grubo dlakavi po cijeloj površini. Cvjetovi izbijaju tokom leta iz pazuha gornjih listova, a okrenuti su prema dole u jednostrano povijenim cvatovima. Imaju oblik uskog zvona, a boja im ide od prljavo bijele do ružičaste ili ljubičaste.
Stanište: Gavez raste po čitavoj srednjoj Evropi. Nalazi se na vlažnim mjestima, jarcima, uz vode i na vlažnim livadama. Za poljoprivrednika predstavlja korov što se teško iskorjenjuje (zbog dužine korijena).
Ljekoviti dio biljke: Za lijek se skupljaju listovi i korijen. Korijen se skuplja u proljeće i kasnu jesen. Nakon što se iskopa, opere se, osuši, reže na komadiće i do kraja suši na toplom mjestu.
Ljekovito djelovanje: Od svih domaćih ljekovitih biljaka gavez sadrži alantoin, materiju što najviše djeluje u stvaranju novih ćelija – zbog čega se gavez koristi u liječenju rana, čak i zapuštenih gnojnih rana. Njime se liječe sve vrsti ozljeda, ispucanost, posjekline, lom kostiju, izljev krvi i slično. Za vanjsku upotrebu protiv gihta i kostobolje nema boljeg lijeka od svježeg nastruganoga gaveza sa kojim oblažemo mjesta oboljela od gihta.
Kad nemamo na raspolaganju svježu biljku, upotrebljavamo tinkturu gaveza. Ona također povoljno djeluje protiv neuralgičnih bolova, posebno protiv nesnosnih bolova lica. Budući da gavez snažno djeluje na centralni živčani sistem, valja ga uzimati samo u malim dozama. Gavezovu tinkturu treba lagano utrljavati, jer pri teškom gihtu ne smijemo upotrebljavati jake masaže. Tinktura se izvrsno pokazala i kod liječenja upale živaca, gdje god su na tijelu nastala bolna mjesta, osjetljiva na pritisak, to se odrazi na perifernim živcima, a tinktura je jednostavan, prirodan i prikladan lijek. Odlika je tinkture i da preporađa kožu. Ostarjela i naborana koža, pogotovo naborana oko očiju zbog različitih kozmetičkih sredstava, posle duže upotrebe tinkture ona se regenerira. Protiv upale vena tinktura se dobro pokazala u kombinaciji sa gospinom travom kantarionovo ulje ili još bolje također tinktura od kantarina.
Korijen gaveza djelotvoran je u liječenju raznih poteškoća organa za varenje, protiv katara želuca (sa proljevom ili bez njega), srdobolje, bolesti bubrega i kod prejake menstruacije. Upotrebljava se kod krvarenja želuca, bronhijalnog katara, upale pluća, krvavog kašlja i ispljuvka, upale porebrice i drugih sličnih poteškoća.
Čaj protiv bronhijalne astme priprema se na sljedeći način: 5 g korijena gaveza kuhati pola sata u pola litre vode, ostavi da odstoji dvadeset minuta i zatim procijedi. Pije se jedna šalica ujutro natašte, zatim svakih pola sata dvije velike kašike i prije spavanja još jedna šoljica.
Čaj protiv čira na želucu i dvanaestercu priprema se na sljedeći način: mješavina od 50 g gaveza, sjemena dunje, i lanenog sjemena (Semen lini) i po 20 g slatkog korijena (Glycirrhiza glabra), i lista stolisnika, popari sa litrom kipuće vode, i nakon šest sati stajanja procijedit. Pije se tokom dana umjesto vode.

Ako treba podstaknuti znojenje ili mokrenje, priprema se čaj od lišća i cvjeta gaveza. Jedna velika kašika lišća i cvjeta gaveza prelije se sa pola litre kipuće vode, poklopi i ostavi da stoji 15 minuta. Procijedi se i pije se dvaput dnevno, ujutro natašte i uvečer prije spavanja, po 1 čašica. Ujedno, ovaj čaj uklanja i grčeve u trbuhu.
Napomena: svi preparati od gaveza ne smiju se praviti ni držati u gvozdenom ni limenom posuđu!
Također, kod sušenja korijena treba paziti da se korijen ne upljesnivi, jer je takav opasan!
Sok od svježeg korijena zaustavlja krvarenja iz svježih rana.
Ako se koren gaveza kuha u mlijeku ili pivu dok se ne zgusne u kašu, dobiva se sredstvo sa kojim se oblažu mjesta prijeloma ruke ili noge, preko toga se stave daščice i čvrsto se poveže. Nakon 8 dana povoj se obnovi. U slučaju da koža pobijeli, na to mjesto stavljati zgnječeno lišće trpuca, a kasnije posuti prahom od zdrobljenog lišća kupine.
Manje je poznato da gavez možemo koristiti kao tečno đubrivo u povrtlarstvu. Bogat je kalijem, pa je podesan za đubrenje korjenastog povrća, naročito paradajza.
Priprema: u početku cvatnje pokosi se gavez i cijele biljke stavljaju u burad ili posude od plastike, ali ne sasvim do vrha.
Zatim se dolije voda dok biljke ne pokrije voda, posuda se pokrije i ostavi tako 3 nedjelje. Kada masa proključa, tečnost se odlije i razrađenom vodom u omjeru 1:10 upotrebljava za zalijevanje povrća. Najbolje je ovu tečnost pomiješati sa tečnim đubrivom od koprive, koje se spravlja na isti način, u omjeru 1:1. Zalijevanje biljaka ovim tekućim prirodnim đubrivom ubrzava rast biljaka i jača njihovu otpornost prema bolestima.

narodnilijek.com
Ne zaboravi Like and Share