Znate da je vaša ovisnost o pametnom telefonu dobila potpuno novi nezdravi nivo kada ne možete bez njega pogoditi jastuk noću koji je pored vas.
Kao da nije dovoljno problematično što ne možemo da napustimo svoj uređaje punjenjem preko noći, istraživanje YouGov-a i The Huffington Posta prošle jeseni pokazalo je da čak 63 posto korisnika pametnih telefona u dobi između 18 i 29 zapravo spava sa telefonima ili tabletima u svojim krevetima.
U posljednjih nekoliko godina, naučnici su otkrili da je naš hronični nedostatak sna povezan sa ovim uređajima kada su se nalazli u našem prostoru za spavanje. Studiju je objavio Dr. Charles A. Czeisler, profesor sa Harvard Medical School u časopisu Nature prošlog ljeta, otkrivši kako umjetno plavo svjetlo emitovano iz elektroničkih uređaja kao što su mobilni telefoni, pametni telefoni i tableti aktivira izazivajuće neurone unutar mozga, sprečavajući naš osjećaj pospanosti.
Plus: Korištenje preostale vezane tehnologije prije spavanja i držanje uređaja u našem spavajućem okruženju ne samo da utiče na našu sposobnost da zaspimo, nego i na kvalitetu spavanja koju postižemo remeteći tjelesnu proizvodnju melatonina, hormana koji potiče spavanje.
Evo sedam načina na koje možete imati koristi od držanja svojih uređaja van spavaće sobe, a posebno van kreveta.
Vi ćete minimizirati potrebu za igranjem igara ili chatanjem s prijateljima…
Počinjete sa brzim skeniranjem vašeg Facebook news feeda, ili korištenjem vašeg preostalog života na CandyCrush-u, ali rijetko završavate tamo – pogotovo mlađe generacije. Kasnonoćno slanje poruka i korištenje telefona među tinejdžerima pogoršalo je njihov hronične probleme sa spavanjem, zbog nedostatka određenog vremena isključenja.
Instant zadovoljstvo i kognitivna stimulacija koji dolaze od povezanog ostajanja, rezultira sve kasnijim i kasnijim spavanjem, rekao je Mark Rosekind, bivši direktor Ames Research Center-a WebMD Magazine-u.
“Ako ste ostali kasnije na dosljednoj osnovi, vi ponovo podesite svoj unutrašnji sat, i sindrom kasne faze spavanja se uspostvlja. Dakle, vaše tijelo fizički ne može zaspati do tog novog, uspostavljenog vremena, bilo da je ponoć ili 2:00 sata”, rekao je. Ovaj disfunkcionalni obrazac spavanja onda negativno utiče na nivo energije i produktivnost rada sljedećih dana.
“Ako ste ostali kasnije na dosljednoj osnovi, vi ponovo podesite svoj unutrašnji sat, i sindrom kasne faze spavanja se uspostvlja. Dakle, vaše tijelo fizički ne može zaspati do tog novog, uspostavljenog vremena, bilo da je ponoć ili 2:00 sata”, rekao je. Ovaj disfunkcionalni obrazac spavanja onda negativno utiče na nivo energije i produktivnost rada sljedećih dana.
… A možda čak i uzmete novu knjigu?
Ako nisi spreman da zaspiš, uzmi knjigu umjesto telefona. Upaljena lampa neće emitirati isto stimulativno plavo svjetlo kao digitalni ekran, dopuštajući da prirodni ciklus spavanja počinje kao što vjetar utihne. Od mladih odraslih novela do historijskih biografija, pisana riječ daje vašim mislima slijeđenje jednog zapisa, ne preplavljujući vas stimulativnim obavijestima.
A za dodatnu korist, studija na University of Notre Dame 2012. je otkrila da naša memorija pamti najbolje ako učimo nešto neposredno pred spavanje (u oodnosu na učiti nešto, a zatim biti budan cijeli dan).
Ili više pažnje posvetiti svojoj voljenoj osobi!
Ljubav je očigledno umiljatija od vašeg mobilnog telefona, ipak tehnologija u spavaćoj sobi je jedan od glavnih krivaca kada je u pitanju sabotiranje seksualnog života para. Studija Harris Interactive i Jumio iz 2013. je pokazala da 72 posto Amerikanaca drži telefon na udaljenosti do pet metara od sebe većinu vremena, a 20 posto mladih odraslih osoba su na svojem telefonu i za vrijeme seksa.
Nažalost, ova tehnološka veza ugrožava stvarnu životnu vezu. Ako želite izbjeći ubijanje raspoloženja među plahtama i poboljšati komunikaciju sa svojim partnerom, najbolje je da odlužite svoj telefon.
Vi ćete smanjiti izloženost zračenju
Iako nema konačnih dokaza o povezanosti mobitela sa razvojem raka, telefoni ispuštaju oblik nejonizirajućeg elektromagnetskog zračenja koje može biti apsorbirano od tkiva u blizini telefona, pokazuju podaci Nacionalnog instituta za rak.
I studija Međunarodne agencije za istraživanje raka je utvrdila da su take transmisije “moguće kancerogene”, a taj rizik postaje relevantniji za vrijeme puta kada držite telefon uz tijelo. Rizik je minimalan i beznačajn kada je na telefonu isključen WiFi – ili još bolje, kada je u potpunosti isključen – ali budimo realni, većina ljudi koji spavaju sa svojim telefonima ne učine to ni u avionu.
Vi ćete se odmah opustiti bez tih cvrkutavih zvukova u uhu.
Bilo da shvatite to ili ne, ostavljajući telefon u neposrednoj blizini možete stvoriti osjećaj hipervigilnosti, iskustvom koje se često povezuje sa posttraumatskim stresnim poremećajem koji uključuje osjećaj stalne napetosti ili stražarenja. Upozoranje u obliku dolaznih poziva, SMS poruka ili e-mailova sprečava organizam da postigne željeno stanje potpunog opuštanja.
A možda čak i udarite potpuno novi nivo Jomo-a.
Kada uzmete tehnološku pauze, čini se da mnogo lakše uživate u sadašnjem trenutku i zaboravljate na sve druge stvari koje se dešavaju u svijetu. Učiti da kažete ne stalnoj vezi daje vam mentalni prostor da budete sa svojim vlastitim mislima – i omogućava samoću prije nego što pošašavite.
Sna, sna i više sna!
Samo razmislite o tome koliko više sna možete imati svaku noć bez telefonskog odvlačenja pažnje dok ste stvarno umorni. Postavljanjem sata na telefonu – barem 30 minuta do sat vremena prije nego što ugasite svjetla – i odjavljivanjem u skladu s tim, vi dajete vašem mozgu priliku da uspori i opusti se, a ne da ga stimulišete. Uživajući u miru i tišini u vašoj spavaćoj sobi, neka vaše preostale misli lutaju, i neka budete spremni za spavanje, a ne da pustite da telefon bude odrednica.
indikator.ba